Isiksuse märkamise töötuba Männi pargis
Armas lugeja!
Ka linnakeskkond annab võimalusi loodusega suhestuda, sellelegi oleme hingeravikooli õppeprotsessis ikka tähelepanu pööranud, seda võimalust väärtustanud ja ka endi kogemusi jaganud. Metsakümbluse raamatus, mida oleme siinse blogi veergudel nüüd korduvalt kajastanud, on kirjutatud nii:
“Kõigil meist ei ole läheduses metsa, kus saaksime shinrin-yoku positiivset mõju regulaarselt kasutada, kuid kuidas me saame looduse imeliste lõõgastavate omaduste kohta õpitut siiski oma tervise ja heaolu parandamiseks tööle panna hoolimata sellest, kus me oleme? Enamuses linnades ja linnakeskkondades on rohelisi alasid, olgu selleks kohalik park, söötis maa-ala või võssakasvanud kanaliserv. Iga selline koht, kus kasvavad taimed, suudab pakkuda lõõgastust neile, kes on valmis sarnaseid paiku leidma ja seal aega veetma. Üha suuremat huvi tuntakse linnalooduse vastu, nii võib teil õnnestuda leida seltse, kes korraldavad jalutuskäike või loodusvaatluse retki, kasutamaks võimalikult hästi ära olemasolevaid rohealasid" (Y. Miyazaki “Shinrin-Yoku. Jaapani lõõgastav ja tervistav metsakümblus”, Tänapäev, 2018, lk. 98).
Loodusmatkade kõrval oli meil seni Tartus linnalooduses matka läbi viimise kogemus. Pühapäeval, 1.10. toimetas hingeravikooli pere aga Tallinnas, Mustamäel, Männi pargis. Osalesime Ingliterapeut Marya mitmekesiselt üles ehitatud ja linnapargi võimalusi kasutavas isiksuse märkamise töötoas, proovisime pargikülaliste jaoks pakutud spordiatraktsioone ja pidasime piknikku. Siin saime ehedalt kogeda, kuidas üks linnapark on muudetud mõnusaks lõõgastumise ja laadimise paigaks. Selle üritusega tähistasime veidi varem alanud sügise sünnipäeva, aga ühtlasi ka vaimse tervise kuu algust. Samas oli sellel päeval veelgi tähendusrikkust - oli ka rahvusvaheline muusikapäev ja rahvusvaheline eakate päev. Meie peamises ettevõtmises, õuetöötoas oli vaimse tervise kuu tervituse ja MA GISK tegevussuuna vääriliselt vaimutööd, mis oli toredasti pikitud füüsiliste ülesannetega ja saime kasutada ka loovust. Tasakaalukalt olid jagatud ka grupitööd ja individuaalsed ülesanded. Päike ja männienergia kosutasid ja saime kinnituse, kuidas ka liiklusrohkete tänavate vahele jäävas linnapargis on võimalik end igati laadida. Et park on ilusa ilmaga, mis meidki sel korral tervitas, rahvarohke, ja et olime ka kooli esindusvormis, siis oli ka meie tegevuse vastu huvitundjaid.
Kuna hingeravikooli õppurid elavad pea kõik Tartus, siis oli enamusele meeldivaks üllatuseks sellise kena, igas eas külastajate jaoks nii puhke- kui tegevusvõimalusi pakkuva pargi olemasolu keset Mustamäed. Siin postituses jagame vaid LR2M liikmete kogemust.
Hypatia:
Mina puutun Männi pargiga kokku niivõrd, et tööle- ja tagasisõit kulgeb juba aastaid sellest mööda. Peale seda, kui pargis toimusid esimesed uuendustööd, käisin pargis ka uusi loomisi uurimas. Eelmisel kevadel olen käinud jalutamas ja pargipingil vestlemas seal läheduses elava koduhoolduse kliendiga. Nüüd, kui vahetult ürituse eel armsa Ingliterapeut Marya juhise järgselt pargis tutvumisringi tegin, selgus, et palju on juurde loodud ja loomisel on veel näiteks piknikuala purskkaev.
Metsakümbluse teavet jagades ja Tallinnas selle pakkumise võimalusi uurides oleme armsa Ingliterapeut Maryaga ikka siinset loodust ja parke vaadanud. Nüüd kogesime meie armsa Õpetaja töötoas, et ka nii liikluskeskses ja atraktsiooniderohkes pargis on võimalik looduskümblust kaasavat töötuba edukalt läbi viia.
Magdalena:
Mina tutvusin Männi pargiga esimest korda ja see park lummas mind kohe. Oli üllatus, et pealinnas Tallinnas on selliste toredate mändidega park koos erinevate atraktsioonidega, mis olid paigaldatud kõigile seal viibijatele kasutamiseks.
Nagu armas Hypatia juba välja tõi, siis tõesti sealsamas pargis oli võimalik meie koolijuhil läbi viia töötuba koos looduse tervendava toimega.
Juno:
Männi pargi olemasolu oli minugi jaoks varasemalt teadmata, kuigi olen Tallinna Ülikooli psühholoogia õpingute perioodil mõned aastad ka pealinnas elanud. Siis ei olnud see park kindlasti sellisel viisil renoveeritud nagu praegu, mis nüüd pakkus liikumisvõimalusi elukaare kõikides etappides olevatele sihtgruppidele. Pargis olles tundus, justkui loodus ise väga loomulikul viisil eraldas selle ülejäänud linnakärast, pakkudes seetõttu lihtsal viisil loodusele häälestumise võimalust.
~ ~ ~
Meile MA MTÜ Looduse Ravirahvamaja “Tarapitatarkus” esindajatena oli kogu toimunu ja eriti õuetöötuba väärtuslikuks kogemuseks meie loodustööd ja inimeste aitamist ning kaasamist eeldavate teenusesuundade arendamisel. Armsa Ingliterapeut Marya sõnul oli see meie häälestamiseks järgnevatele grupitöödele, milles on ka teisi inimesi, kes meie üleskutset järgivad ja meie juurde end tasakaalustama tulevad. Siinkohal jagame seda kogemust meist igaühe isiklikust vaatenurgast. Hindame meile antud ülesandeid meie teenusesuundadest ja armsa Ingliterapeut Marya küsimustest lähtuvalt:
Millised ülesannetest ilmnenud punktid teid teenuse osutamise tähenduses enim mõtlema panid?
Hypatia:
Meie päev oli alanud ka ühe huvitava ülesandega, mis oli enda avamine, aga mitte päris teistele. Tuli kõneleda teistele justkui enda senisest päevast, aga samas oli seatud olukord, kus teised ei kuulnud. See oli samuti enda avamise, seega ka tervenemise mõttes igati kasulik ja tore harjutus.
Magdalena:
Minu teenuseks on laagritööd ja matkade läbiviimine. Mõlemad teenused on looduses viibimisega ja erinevate sihtgruppide kaasamisega. Kui ma mõtlen lähtuvalt enda teenusest, siis matkajuhina looduses jalutades koos kliendiga on kindlasti väga hea matka vahepeal teha mõnda loovat tegevust või aktiivset liikumist. Lisaks mõtlesin sellele, kui palju on erinevaid viise inimeste kaasamiseks ja looduse elementide kasutamiseks, harjutades seejuures koostööd ning meeldivat vestlust, samas ka jagades mõtteid elust. Minul on kindlasti nii individuaalseid jalutuskäike kliendiga kui ka grupiga koos liikumist. Sellelt ürituselt sain mõtteid, kuidas õues olles ümbruse võimalusi enda tegevuses kasutada.
Vastavalt isiksuse tüüpidele saab alati leida erinevaid viise millegi läbiviimiseks, et siis igaühel on justkui midagi tuttavat ja lemmikut, aga on ka sellist, millega igapäevaselt ei puutu pidevalt kokku ja saab nendes ennast proovile panna ning ennast avastada.
Juno:
Mind pani enim mõtlema see, kuidas sedalaadi terapeutilised aktiivtegevused nagu armas Ingliterapeut Marya oli kavandanud, annavad võimaluse just kogemuse kaudu õppida ja teatud aspektides kindlasti ka tervenemist kogeda. Olen juba mõnda aega tundnud ning see on olnud ka Ingliterapeut Marya suunamine, et ka nõustamist ja teraapiatööd peaks saama eelkõige teha elus endas, mitte vaid siseruumis vestlust pidades. Männi pargis saime seda ka teatud määral kogeda, mistõttu oli see kindlasti ka minu teenuste arenduse jaoks vajalik praktika. Sellises keskkonnas ei ole küll võimalik liikuda väga sügavatele tasanditele, sest inimene ei pruugi ennast avalikus ruumis lõpuni turvaliselt tunda ja see vajab inimese puhul teistlaadi keskkonda, kuid teraapia teatud etappidel on see kindlasti suurepärane alternatiiv. Kõik ülesanded panid mõtlema ka enda isiksuse ja toimimisviisi peale, mis on samuti oluline selleks, et olla teenuseosutajana mitmekülgne ning suuta aidata väga erineva tausta ja elukogemusega inimesi.
Mis on teie jaoks varem ka tuttav ja mida juba kasutate?
Armsa Ingliterapeut Marya osalusega tema varasemal ilmalikul eluperioodil loodud karjäärinõustamise kogumiku ja töölehtede kaudu saime ka konkreetseid nuputamisülesandeid. Kuna metsakümblust läbi viies pööran tähelepanu muuhulgas ka tänulikkuse teemale, siis juba tuttava teemana paelus ülesanne sel teemal mõtiskleda. Tänulikkusest ja kuidas selle praktiseerimine uusi harjumusi hakkab kujundama, olin enda Kiidjärve postituses siinsamas bogis hiljuti kirjutanud. Tänulikkuse objektide ja meelistegevuste läbimõtlemine on terapeutiline, sest selle käigus inimese keskendatus kandub muremõtetelt positiivsele ja soovituslik ongi ka neid tegevusi teha. See ühtib ka meie kooli uue logolausega „MÕTE LOEB, AGA TEGU MÄÄRAB!“ Seda kõike saame endi teraapiates soovituseks anda just nii, nagu armsad taevased on meidki õpetanud.
Magdalena:
Varem tuttav oli oma hommikuse teekonna rääkimine, kuni ärkamisest saadik. Olin seda teinud varasemalt selliselt, et rääkinud suure grupi ees alates voodist välja tulekust kuni selle hetkeni, kus me olime. Seekord tegime seda teisiti. Mulle meeldis see päevale tagasi vaade ja selle algusele keskendumine.
Ma arvan, et see on väga hea meetod enda päeva alustamiseks.
Huvitav oli meie meeskonna omavaheline arutelu meeskonna hea toimimise kohta.
Juno:
Varasemast tuttav oli see ülesannete kogumik, mida armas Ingliterapeut Marya kasutas ning mille abil pidime individuaalselt ning grupina ülesandeid teostama. Olen selle ja ka veel ühe teise kogumiku saanud varasemalt Ingliterapeut Marya käest kingitusena ning neid mõnel juhul ka enda erialases töös kasutanud, kui on teemaks olnud näiteks inimese iseloom, aga samas ka huvid ning tööalane karjäär. Seega sedalaadi analüüsi, tagasisidestamist, aga ka teatud määral loovtööd olen enda teraapiatöösse integreerinud ning sain mingis mõttes justkui kinnitust, et see on olnud õige suund. Vestluse pidamine ning teise tähelepanelik kuulamine ja seejärel ka jutu suunamine kuulub minu igapäevase töö juurde, aga seekord oli teisiti just see, et ma sain ka enda mõtteid ja kogemusi jagada, mida ma muidu teen vaid siis, kui on vajalik teraapiatöös mingit nüanssi esile tuua või enda kogemusega teemat rikastada.
Millised võtted meie õuesõppe päevast olid teie arusaamisele alguses ehk liialt lihtsad või vastupidi, keerulised täita ja mis hiljem järgi mõeldes sügavama tähenduse said?
Hypatia:
Meeskondlikkust puudutava ülesande teema oli muidugi ka tuttav, aga minule ehk keerulisem just seetõttu, et oleme olnud igapäevaselt tugeva, koostööks treenitud meeskonna kujundamise sees ja nüüd oli suhteliselt kiiresti vajalik kompaktne sõnastus läbi mõelda nii, et kõik oluline, mida on suhteliselt palju, oleks öeldud. Olen täheldanud, et vajan selliste ülesannete täitmisel ja peas süsteemi kujundamisel veidi mõtlemisaega. Hea meeskonna kujundamise oskus on ülioluline, kuna tänu sellisele meeskondlikule toimimisele oleme üldse siiani jõudnud ja ka selliseid üritusi organiseerime, aga see saab ka teenuseid pakkuva Marya Angletoriumi toimimise aluseks. Maa ühiskonna uues karjäärimudelis peaks kõik kooslused nii tegutsema, et igaüks panustab enda ande põhiselt, endast ja kaaslastest hoolivalt ühisloomingusse.
Selliseid ülesandeid, mis liialt lihtsad tundunuks, ei olnud. Mõtlemisülesannete vahel pidime lihtsaid füüsilisi harjutusi tegema, see oli esialgu mõnevõrra ootamatu, aga väga hästi tasakaalustav, rõõmsat elevust tekitav ja ka kehale koormust pakkuv vaheldus.
Esialgsest suurema tähenduse omandas loovusülesanne ehk loodusmaterjalist tähendusliku sümboli kujundamine, kus pidime valiku ja tandemtöö protsessi ka lahti rääkima. Lihtsal pargi külastajate vaatevälja kujundatud märgi loomisel oli esialgu tunduvast palju laiem kõlapind. Koostöö ja ka grupijuhtimine, kui ülesandeid grupis tuli täita, tulid teostatud ülesannetega ka ilusasti sisse, nii nagu meie koolis on kõik mitmekihiline ja esialgselt pealtnäha lihtsast palju suurema tähendusega. Armas Ingliterapeut Marya on meile andnud ka lihtsuse selgituse, mis siia sobib lisada: „Lihtne vaid näib lihtne, aga lihtsuses peitub sügav Elu mõte ja eksistentsi tähendus.“ Nii ongi. Kõigi ülesannete sooritusele olemegi ka tagantjärele mõtelnud ja analüüsinud ning jätkame nendel teemadel, aga
Magdalena:
Alguses tundusid lihtsad endaga vestlused, aga tegelikult oli see täielikult süvenemine endasse ja keskendumine sellel hetkel ainult enda loole, samas mitte ka teisi segades, vaid hoides rahulikku tooni. Mulle väga meeldis see ja ma tundsin ennast suurepäraselt kõiki sündmusi meenutades.
Töötoas käisid mõttetöö ja kehaline aktiivsus käsikäes. Meie koolis ongi keha, hing ja vaim koostöö olulised. On väga hea peale pingelist mõtlemist füüsilise tegevusega pead jahutada ja mõtetest lahti lasta enne uue tegevuse või mõtteülesande lahendamist.
Hästi huvitav oli see, kuidas loovalt loodud märgil oli lõpuks kohe mitmesuunaline tähendus. Meie loodud märki saigi vaadata spiraalina kui ka teona, millega seostusid ka Ingliterapeut Marya tegevused kunagi koolis töötades.
Juno:
Kõik ettevõtmised olid oma loomult lihtsad, sest oleme juba pikalt hingeravikoolis õppetööl olnud, aga need tundusid siiski igas mõttes sisukad. Oli neid tegevusi, mis on ka varasemast tuttavad, aga päeva sellisel viisil läbi mõtlemine nagu armas Ingliterapeut Marya suunas, oli minu jaoks uus kogemus.
Kohtumisel mõistsin, et ülesanded olid püstitatud lähtuvalt sellest, et saaksime võimalikult palju erinevaid meeli kasutada ning tegevused oleksid kogu inimese olemuse tervikut kaasates vaheldusrikkad, kuid kui ma hiljem kodus toimunule tagasi mõtlesin, siis leidsin ka sellise seose, et need olid otseselt kooskõlas ka erinevate isiksusetüüpidega. Seda siis näiteks praktilise, intellektuaalse, artistliku või sotsiaalse isiksusetüübi omaduste peale mõeldes. Iga joone jaoks oli vähemalt üks tegevus, mis tähendas, et igaüks meist sai mõnes tegevuses end ehk mugavamalt tunda, kui mõnes teises. Kuna meid on aga aastate jooksul just niimoodi treenitud, et areneksime isiksustena mitmekülgselt, siis sellevõrra oli kindlasti meil kõigil kergem ülesandeks antut täide viia.
Sügavama tähenduse saavad alati ka loovtööd, sest märgilised seosed kooruvad lahti järk-järgult. Nii märkasin mina näiteks hiljem pilte vaadates veel ühte seost, mida jagasin enda teenuselehe lugejatega ka õpetajate päeva kajastavas postituses. Nii saavutavad kõik sündmused kiht-kihi haaval uusi sügavusi ning näitavad seda, kuidas elus ongi kõik omavahel seotud. Nii kogeme teadvuse kõrgemat tasandit, mis laias vaates ongi eelkõige Ingliterapeut Marya teraapia olemus.
Täname kõiki osalejaid ja armsat Ingliterapeut Maryat!
Armastusega, MA GISK assistent-mentor, pärimusterapeut Hypatia Hübner
Lisa kommentaar