MA GISK sotsiaaltöö praktika kasust ja järelmõjudest andepõhise tegevuse arenguks

Sellel postitusel on 5 vastust

Armsad lugejad! 


Sotsiaalsed oskused on oskused, mis võimaldavad inimestel tõhusalt suhelda ja suhetes funktsioneerida. Sotsiaalsete oskuste arendamine on oluline, et saavutada heaolu ja edukus erinevates eluvaldkondades. Siinne blogijutt on kokku pandud  Marya Angletorium teraapiakodu arendusjuhi ja visionääri Marya Tapferi, teenimisnimega Ingliterapeut Marya läbi viidud sotsiaalsete oskuste sõprusringi töötubade sisust, kus me saime teraapiakodu tuumikmeeskonna liikmetena osaleda ja kogemusi omandades enda tööriistakohvreid suurendada, õpetades erivajadustega inimestele erinevaid oskusi ja ladusamat toimetulekut nende endi eludes. Ingliterapeut Marya koostatud posteril on erinevate viitade all välja toodud vajaminevad oskused, mida me kõik vajame igapäevaelus toimetulekuks. Hea uudis on see, et kõiki neid oskusi saab arendada endas ja õpetada teistele. 


Magdalena Kalev: 


3- kuuline sotsiaalgrupi sõprusringi kooskäimine toimus Marya Angletorium MTÜ KULLARATAS teraapiakodus aprillist  juunini. Sotsiaaltöö eesmärk on toetada igapäevast hakkamasaamist ja heaolu, mille alla kuulub kindlasti viisakus, enda eest hoolitsemine ja oskuste ning loovusega elu olukordades hakkama saamine, enese tundmine ja loomulikult suhtlemine. Kõigepealt tulebki alustada elementaarsetest asjadest nagu ruumi sisenedes tervitamine, siis riiete nagisse või riidepuule panek, jalanõude vahetamine ja juuste kammimine ning kätepesu. Varasemalt lasteaeda või kooli minnes olid igapäevased enese eest hoolitsemise toimingud ja viisakas teretamine tavapärane normaalsus ja seda treeniti ning õpetati maast madalast, aga kaasaja elukultuuris jääb kasvatus ja meie kultuuris au sees hoitud etiketipõhine suhtlus järjest enam tahaplaanile, nii et meie praktikatöös tuli alustada just elementaarsest sisenemiskultuurist ja hoolivast suhtlusest ning teha seda loomulikult, järjekindlalt ja ise pidevalt eeskuju näidates.

Meie töö tellimuse täitmise eestvedajaks oli Marya Angletorium teraapiakodu looja ja juht, Marija Tapfer, teenimisnimega Ingliterapeut Marya, kes on akadeemiliselt hariduselt kasvatusteaduste magister, kuid olnud ilmalikus elus ka pikaajaline pedagoog, täiskasvanute koolitaja ja karjäärinõustaja. Sotsiaalsete oskuste grupitöödes võtsime etiketi normid osadeks lahti ja püüdsime neid igapäevaelu tavalisi võtteid klientidele just kasvatuslikul eesmärgil käitumismustritesse sisse juurutada.  Alustasime põhimõttest, et kordamine on õppetöös oluline kinnistamise osa, aga alati saab teha asju loovamalt, senisest teistmoodi ja huvitavamalt. Näiteks ka tuttava grupi liikmetevaheliseks teretamiseks on erinevaid võimalusi, mida me koos klientidega ka igal korral läbi tegime, a/la tervitus peanoogutusega või puusanõksuga või varbaga või käteldes ning see paelus ja meeldis enamasti kõigile. Mida aeg edasi, seda julgemaks ja avatumaks muutusid kliendid ning said järgmistel kordadel juba ise pakkuda, millist tervitusviisi nad soovivad seekord proovida. Hästi jäi meelde ekspresident Ilvese teleintervjuust pärit info põhjal edasi antud tervituse meetod, et pistad küll julgelt ja kindlalt käe pihku, aga ei pigista seda, et säästa pikalt tervitaja positsioonil oleva kätleja käe lihaseid ja närve.




Sügavam elu tähenduse uurimise mõttetöö ja endasse vaatamine, enda elukäigule mõtlemine, oma tunnetest ja emotsioonidest rääkimine või joonistamine, füüsilise keha, luustiku ja hinge teemad, näitlikustamine, kogemuslugude või mõistulugude kaudu suhtlemise olemuse selgitamine ning meeltega tegelemine, angletoriumisse loodud illustratiivsel hariduspuul enda asukoha määramine teatud tasemekõrguse puuoksal ja selle positsiooni üle mõtlemine - need kõik on olnud väga harivad ja samas endast tunduvalt rohkem teadlikumaks saamise eesmärgil kavasse võetud sotsiaaltöö teemad. Selleks, et ennast adekvaatsemalt näha, endas midagi muuta, on vaja, et õpetaja ja teised ümbritsevad inimesed seda peegeldaksid, tuues välja esmalt positiivsed ja seejärel ka parandamist vajavad omadused. Arendamist vajavatest omadustest saab õpetaja või tegevusjuhendaja märku anda kas otse viidates või suunates praktiseerima uut. Kõike saab teha lugupidava suhtlemise ja rahuliku selgitamise teel, ehkki ette tuleb kindlasti ka neid olukordi, kus tuleb end tugevamalt kehtestada ja jonnivale natuurile mitte iga hinna eest järgi anda.  



Ingliterapeut Marya hinge ja teadlikkust avavaid grupitöö tunniosi aitasime me MA Töölabori perenaise, armsa Ariel Raudsepaga omalt poolt tasakaalustada käeliste tegevuste ja angletoriumi Salongi toiduampsude ja muusika töötubadega. Eelnevalt olime kõik töötoa mõtted ja kasvatuse eesmärgid meeskonnas läbi arutanud ja ajaliselt ning toimumiskorra teemaks mõeldud sobiva materjaliga kava kokku pannud, kus on Ariel olnud loovtegevuse arendajaks ning minu osaks sai muusikaline väljendus ja lihtsate ampsude valmistamise õpetamine. 




Lähtusime kasvatustöö kuldreeglist, et “ära tee teise eest ära seda, mida ta suudaks ise teha” ega läinud kaasa erivajadusega inimese suhtes üsna sagedase hoiakuga, et “ ta nagunii ei saa ega oska” ja millest tekibki õpitud abituse mõttemall. Inimene võib küll esialgu end ebakindlana tundes öelda, et ei oska, ei saa nagunii hakkama, aga oskusi ju õpitakse ja siis tuleb julgustada ning algsed sammud koos esialgu läbi teha ning oskus tuleb, seda oleme korduvalt näinud sellegi kõnealuse töö klientide enamuse puhul.  




Kui inimene õpib oma tahte ja oma kätega ennast aitama, midagi valmistama, saab ta endaga paremini hakkama ja meeleolu püsib ka pigem positiivsel ellusuhtumisel. Nii nagu õpib eelkooliealine laps maailma tundma, tuleb alustada ka paljuski iga täiskasvanuga, lähemalt kaugemale ja lihtsamalt keerulisemale liikumisega, tavasuhtluses ikka inimese hingele lähemale, nii et ta julgeb esmalt endale tunnistada ja enda sõpradele lähemalt rääkida temaga juhtunud sündmustest või olukordadest, mis teda on puudutanud, tema elu üht- või teistpidi mõjutanud ja millest suudab siis ka tervendusena ise edasi mõelda või usalduse pälvinud sotsiaaltöötaja ees välja rääkides traumaatilist mälupilti korrastada.





Alati ei pea suhtluse aktiveerimiseks midagi konkreetselt kätega valmis tegema, saab vaadata mõnda teemakohast filmi, lugeda raamatust mõistujuttu, kuulata kellegi tõesti sündinud lugu, mille sisu teistegi inimeste keelepaelad valla päästab, sest meenuvad seosed enda elus kogetuga ning midagi saab taas uue mõtte omandamiseks ja elutervema hoiaku kujundamiseks lahti rääkida või läbi arutada. Näiteks võiks siin olla grupiringi tööst valminud videote vaatamine, mille eesmärk oli seni õpitu kinnistamine ja meenutamine, aga milleks kuulutasime välja nn filmiõhtu ja valmistasime koos rasvavaese popkorni kausitäie. Teisel korral tekkis sissejuhatava vestlusteema mõjul soov pilti joonistada või mõnel teisel korral lihtsalt värvida, mille käigus räägiti sellest, mis südamel, saadi ühine töömeeleolu ning tunnetati sõbraõlga, millest on ka edaspidises elus hea lähtuda.  Kõik, mis plaanis korda läheb või ei lähe, sõltub ikkagi ka kohale tulnud grupi olekust ja samas ka inimeste arvust. Kui inimesi on kaks, siis ei saa teha tulemuslikku grupitööd, aga tandemtööd saab ikka teha ja kohale tulnute jaoks midagi tähenduslikku läbi viia. Me oleme selles tegevuses ja ühtlasi kooli meeskonnatööd testides õppinud inimeste olekut tajuma ja koguma tööks vajalikku rikkalikku pagasit, et mida igas elu olukorras saaks oma meetodite tööriistakohvrist välja võtta, kui algsed plaanid olid teised, aga kohapeal võib selguda, et on vaja midagi muuta või tegevused sootuks teisiti lahendada.




Selle juures on kasuks tulnud hingeravikoolis läbitud loovust ja paindlikkust treeninud väljaõpe, et suuta igasugustes elu olukordades võimalikult paremini kohaneda. Oma igapäevatöös hooldustöötajana on MA GISK hingeravikooli õppetöö ja kasvatus mulle samuti väga kasuks tulnud. Seejuures on aina enam minus juuri ajamas Ingliterapeut Marya poolt ka igapäevaelus tähelepanu all hoitud suhtlemisoskuse õpetus, enam mõistetavamaks on saanud iseloomu tahkude parandamise eesmärk ja selgeks on saamas seegi tervenduskoolis kehtiv põhimõte, et iseloomu puhtamaks muutmine aitab ärevamates olukordades mõista teisi inimesi, jääda pigem rahulikuks ning leida turvalist ja lahenduskeskset väljapääsu. 







Tugev meeskonnatöö treening ja koostöövalmiduse õpetamine tuleb kasuks nii igapäevases töökohas, kus läheb tarvis pidevat infovahetust ning erinevaid kohanemisoskusi kui ka enda pereelus ning kaaskodanikuna ühiskonnas elades.  Kõik osalejad on oma tagasisidedes ja argikõnelustes välja toonud meie jaoks olulise tähenduse, et heatahtliku ja rahuliku suhtlemisega, mis teraapiakodus valitseb, on neil olnud võimalik end ise ka hästi tegevuseks häälestada ja saavutada teatud tasakaal ja elurõõm.  Rõõm on üks väga oluline osa igapäevaelust, mis on muutunud defitsiidiks.



Armastusega, MA GISK õppurliige Magdalena Kalev 


Hypatia Hübner: 


Minul oli võimalus osaleda mõnes selle 3-kuulise tsükli töötoas, sealhulgas ka lõpuüritusel, samuti varem toimunud vaimse tervise koolitusel. Ülejäänust sain lugeda ja kogeda armsate meeskonnakaaslaste kirjalikest tagasisidedest ja ettevõtte arhiivi salvestatud piltide vahendusel. On väga hea meel, et erivajadustega inimestele selline sotsiaalseid oskusi parandav protsess sai üldse toimuda. Oli selgelt arusaadav, et kõik toimumiskorrad olid põhjalikult ette valmistatud, nagu meil kõigi ürituste ja angletoriumi meeskonna- ning ametitööde puhul alati toimubki. Kohtumistel oli oskuste kordamistest tekitatud teatud maandatust tagav rutiin, et näiteks kohale jõudes pandi enda üleriided ja kotid ettenähtud kohta, vahetati jalatsid, alustati käte pesemisega ja siis toimusid tervitused, kus sai seda jääsulatusharjutuse tasandil läbi teha ka eri viisidel. Kohtumistel on kava osaks olnud alati kindla suunaga, aga siiski eri laadi tegevusi - mõtlemistöö, mis nõuab peas mõtete pingutamist ja pole erivajadusega inimesele sugugi kerge ülesanne, eriti kui pole tavaelus harjunud ja pidanud tegema. Alati toimus ka mingi mõistuloo ettelugemine või filmi vaatamine, et tekiks ainest, millest ka enda elu üle arutleda ja oma silmaringi laiendada. Kavasse kuulus kindlasti ka mingit laadi meisterdamine ja lihtsa laua katmise eesmärgil toidu valmistamine. Et laul tõstab meeleolu ja avab hinge, siis oli loomulik, et igas selle sotsiaalse ringitöö tunnis lauldi, enamasti klaveri saatel. 




Oma kohtumistel selle ringi liikmetega panin tähele ka korduvalt peatumisi seinale kinnitatud Elutee Hariduspuu skeemi juures, kuhu kliendid olid isikliku tunnetuse järgi otsustades enda oletatava asukoha märkinud ja mida 3- kuulise tegevuse järel sai veel üle vaadata ning mõtelda, kas vahepeal on midagi muutunud.


Kõige sellega kaasnes juhendajate poolt inglite juhitud koolile omaselt armastav ja hooliv suhtumine ja suhtlemine, tähelepanelikkus inimese hakkamasaamise ja annete avamise osas. Hea meel oli tõdeda neid tugevuseks kasvatatud muutusi, mida just algusest peale nendega koos toimetanud kaaslased olid sotsiaalsuse nõrkuseks märkinud. Näiteks, et paranes klientide tähelepanelikkus, hoolimine, hakati omavahel suheldes teise ees eksimuse pärast juba ka vabandama, et keegi, kes alguses oli pidevalt õpitud abituse seisundis ega soovinud kõiki tegevusi kaasa teha, avanes mitmel viisil ja manitses ka teisi, kui keegi milleski eksis ja liialt tormakas oli. Teine näide siia sobiks sellest, kuidas üks noorem liige keeldus esialgu kaasa laulmast, oli ka muudes suhtlustes pigem tõre ja kinnisevõitu, aga kes tegevuskordade vältel endast murede ja kurbade mälestuste välja rääkimise ja tema elu ja tema muusikainstrumentide mängimise huvi suhtes tähelepanu osutamise tagajärjel aina avatumaks muutus ja lõpus kõiki oma avatud olekuga ja iseseisva analüüsiga üllatas.

Hingeravi seisukohalt on oluline ka inimeste usalduslik ja loomulik avanemine, mida oli minul võimalik selgelt kogeda nii armsa Ingliterapeut Marya läbi viidud vaimse tervise koolitusel, kus oli tunduvalt suurem auditoorium, aga eriti 3-kuulise tegevuse lõpuüritusel, kus mitmed osalejad spontaanselt ja väga huvitavalt loodusest kõnelema hakkasid. Esialgu oli lõpukohtumine planeeritud loodusesse, kevadsuvises piknikuvormis. Et sajune ilm sellele vahele tuli, siis kohandusime ikkagi ümber tubaseks toimetuseks meie teraapiakodus ja kohandasin vastavalt ümber ka minult tellitud loodusteraapilise suunaga töötoa. Selle juurde on paslik lisada, et seesugused paindlikult ümberkohandumised, uutes olukordades spontaanselt hakkamasaamised on olnud ka meie kui kooli õppurite sotsiaalsete oskuste treeningu osaks.

Marya Angletorium Galaktilise Inimese Suhtlemiskooli üks selge suund on loodustöö ja inimeste suunamine loodusest tasakaalu, tervist ja väge ammutama. Loodus- ja metsakümblus on ka meie teenusesuundadeks meeskonnakaaslase Magdalena Kaleviga.  Palve mõelda, mida loodus tähendab meie töötoast osa võtnud inimeste jaoks, avas vastava päeva eelhäälestuse mõjul üsna kiirelt nende inimeste meeled ja keeled, viies neist enamuse mõtteis tagasi lapsepõlve loodusradadele või koduloomade eest hoolitsemise juurde. Kui palusin nö aardekotikesest tunnetuse järgselt mingi loodusliku eseme võtta, milleks enamus võttis kas kuuse- või männikäbi, siis avanesid nii ühes kui teises sügaval hoitud teadmised, mis ilmed helgemaks muutis ja vestluse sisu rikastas.

Neid mõtteid oli väga huvitav kuulata ja nii mõndagi minulegi uut teada saada, aga mõistagi ka seda tõdeda, kui hästi sellised õpetused kannavad ja annavad võimalust eluga hakkama saada, kui neid endas alal hoitakse ja raskemate elukeeriste ajal kasutatakse. Sellist looduse sügavamat uurimist ja tunnetamist kasutan ma ka oma ametitöös ja igapäevaelu vajadustes. Olen väga tänulik sellise spontaanse töötoa juhtimise võimaluse eest ja loa eest kogeda isiklikult, mida me oma ettevõtte klientidele pakkuda saame, kui meie ettevõtlus uuele tasemele astub ja me praegune õppurlik lähenemine pigem aktiivsemaks klienditööks kujuneb.




Sotsiaalsed oskused on võime eelkõige mõista iseennast ja selle alusel ka teisi, ohjata emotsioone, elus paremini hakkama saada, suhelda, toimida, ka teisi aidates. Kõike seda jagab teadvusharidus, inimesi puhastades, mõtte- ja tegevusmustreid muutes. Oluline on see, et sotsiaalsed oskused on ka vaimse ning füüsilise tervise paranemise aluseks ning aitavad toime tulla stressi ja negatiivsete elusündmustega. Kõike seda oleme läbinud, kogenud ja tunnetan endas ka suuri muutusi, mis aitavad paremini toimida igapäevaelus ja -töös. Need 2 suuremat sündmust, 21.04. koolitus “Mõtlemisest algab tegu”, milles suurema seltskonnaga rahukurgi voltisime ja mille tulemust kirjeldasime eelmises siinses blogiloos, andsid minule võimaluse ka otseselt selliseid kliente aidata, nii juhendamise kui töötoa läbiviimise läbi, aga seda on võimalikki teha ise vastava koolituse ja treeningu läbinul. See kõik oli mitmesuunaline, andes nii klientidele, kelle puhul olen kindel, et kõigile jäi midagi väga olulist südamesse ja hinge, ka praktilise toimimisena, muutunud mustritena, ent andis ka väärtuslikku kogemust meile endile, kaasa arvatud sügavama arusaamise sotsiaalsete oskuste teema olulisusest, nende oskuste elulise arendamise vajadusest ning ka oskust seda teistelegi tähenduslikuks muuta. Tänan nii armsaid kliente kui ka kõiki selles projektis meie meeskonnaliikmetest eestvedajaid ja abistanuid eesotsas armsa Ingliterapeut Maryaga!

Armastusega, MA GISK õppurliige Hypatia Hübner


Ariel Raudsepp: 



Marya Angletorium teraapiakodus viisime kolme kuu jooksul, aprillist juunikuuni läbi erivajadustega inimestele mõeldud sotsiaalsete oskuste grupitöö. Sotsiaaltöö eesmärk on toetada inimeste heaolu ja igapäevast hakkamasaamist, et ükski ühiskonnaliige ei jääks oma murega üksi, vaid leiaks alati abi. Siin ei loe vanus ega muu staatust näitav liigitus. Sotsiaalvaldkonna töötajad toetavad nii lapsi, vanemaealisi, vaimsete muredega kui ka erivajadustega inimesi. Töö sotsiaalvaldkonnas nõuab suurt empaatiavõimet ja palju suhtlemist ning seda tööd saavad teha vaid südames teist inimest aidata soovivad töötajad. Meie grupitöö eesmärk oli sotsiaalsete oskuste õpetamine grupis.

Erivajadustega, aga mitte ainult, inimeste puhul tuleb oluliseks pidada kõigepealt elementaarset puhtust ja korda puudutavate tegevuste järjepidevat kordamist, meelde tuletamist ning ka viisakusreeglitest kinnipidamist.

Loodud grupitöö selles osas ka järjepidevalt tegeles ja saime kolmanda kuu lõpuks juba hea tulemuse, sest teati kohe kohale tulles, kuidas meiegi ruumi sisenedes toimida, vahetada jalanõud, seada end korda ja osata ringis teistega tervitada ja viisakat suhtlust alustada. Edasi sai minna juba sissejuhatavas vestluses kaugemale ning tunda huvi, kuidas läheb, mida on päeva jooksul tehtud, millest vahepeal mõeldud jms. See kõik on tasakaalus ja hooliva suhtlemise jaoks vajalik. Sealjuures ei saa unustada iseendasse vaatamist, tunda oma keha, mõista valitsevaid tundeid ning osata nendega erinevates olukordades hakkama saada. Seda kõike anti järk-järgult ja mõistujutte mõttetööks abiks võttes teraapilistes töötubades edasi. Mida aeg edasi, seda avatumaks töögrupist osavõtjad muutusid ning saadi julgust ja oskusi enda raskustest ka teiste kuuldes rääkida.



Oleme hingeravikoolis õppides teadlikuks saanud, et millegi saavutamiseks tuleb seda eesmärki paljudes seostes taasluua ja erinevalt tegevustesse põimida, alati inimest selleks eelhäälestada. Seda alati enne töötubade algust teadlikult sisse ka toodi, sest inimene tuleb teisest keskkonnast ja vahepeal on toimunud paljugi muud, mis meeltes ringi sagib ja kui soov on teha midagi sihipärast ja kindla tulemusena, ei saa heituda, kui kohe kõik ei laabu. Olen sotsiaaltöö grupis olnud kaastegev liige kui ametilt tegevusjuhendaja ning MA Töölaboris kinnitatud teenuse kohaselt läbi viinud käelise tegevuse töötubasid, mis toetasid omalt poolt toimumiskorra teemavalikut ja kõike seda muud, mida sotsiaaltöö ja endaga hakkamasaamise treeningu jaoks lisaks teha oli vaja.


Meie koolis kehtib kindel arusaam, et üksinda ei tee keegi midagi ära ning üheskoos oleme saanud aidata kõigil osalejatel töödega hakkama saada, kuigi esialgu kuuldus ikka mõnelt poolt ka sellist lauset, et “mina seda ei oska” ja “minul seda vaja ei lähe”. Igaühel meist on omad anded ning lõpuks saime üksteist toetades ja kliente julgustades kõik planeeritud töödega kenasti hakkama. Sellega seoses tõusis enesekindlus ka ise uusi asju proovida ja eluks vajalik teadmine, et ei maksa enda võimeid esimese hooga kohe alahindama hakata. Meie koolil on ka üks vastav kuldreegel olemas: “KUI EI PROOVI, SIIS EI TEA, MIDA OSKAN” (MARIA&ANGELS).



Käeliste tegevuste töötubades omandatud kogemused andsid palju teadmisi ja oskusi nii sotsiaaltöö grupis osalenutele kui ka meile endile. Sageli tuli tööd juhendades arvestada ka sellega, et inimese loovus võis avalduda mingil teisel moel, mis andis tööle hoopiski omanäolise ilme. Iga inimese loovus ongi sotsiaalse hakkamasaamise juures olulisim ning nende töid tuligi just sellisena võtta. Väga oluliseks pean seda, et meie sotsgrupist osavõtjad said vajalikke kogemusi erinevate töövahenditega toimetamisel nagu näiteks kuumaliimi püstoli kasutamine, giljotiiniga paberi lõikamine, ka kääridega lõikamine, joonlauaga mõõtmine ja õige tähise peale märkimine ja et enne tegema hakkamist tuleb tähelepanelikult juhist kuulata ja töövahenditega tutvuda.  Tegevusi oli erinevaid, aga enim meelde jääb, kui innustunult ja süvenenult juba eelhäälestunult teistest töötoa ruumidest tegevusse saabudes kaasa tehti ning kui hea meel oli kõigil omatehtud toote üle. Erinevaid töötubasid vaatlejana kõrvalt jälgides oli elamuseks omaette näha näiteks kliente värvipliiatsitega ennastunustavalt midagi värvimas ja kuulata samal ajal, millised elutarkused lihtsa tegevuse ja sobiva atmosfääri mõjul ühisesse mõtteruumi pudenesid. Sellega seoses siis sai ka nende süda üksteise suhtes suurema avatuse osaliseks.



Ka klaveri saatel teemakohaste lihtsate laulukeste laulmine võttis tööperioodi lõpupoole üha suuremaid tuure üles ja andis kohati isegi kena naisansambli mõõdu välja. Laulmine teeb hinge rõõmsaks ning avab südame kõrgemate elutarkuste ja isetu toimimise poole. Siiriuse tarkuseraamatus on selline mõttetera: “PARIM ON MÕISTA UNIVERSUMIT JA TEMA LAULU, SEST TEMA KOOSKÕLA PANEB HELISEMA SINU SISEMISE TÕE.” See põhimõte toimis ka angletoriumis toimunud sotsiaalgrupitöös.



Armas Ingliterapeut Marya!

Teie professionaalsel suunamisel ja juhendamisel sai see 3-kuuline sotsiaalsete oskuste grupitöö läbi viidud ning osalejad olulisi kogemusi ja oskusi oma igapäevaeluks juurde, mida toetasid veel ka meie teraapiakodu ingliema - märgilised majaseinad.  Tänan Teid ja kõiki osalejaid!

Armastusega, MA GISK õppurliige Ariel Raudsepp  

Eelmine
Rahu-kurgedest kettidega kurekella loomise lugu 2025. aasta kevadel

5 vastust

Armas Ingliterapeut Marya! Suur tänu! Enne teiste abistamist ja juhtimist on olnud väga oluline enda areng, iseloomu treenimise ja mõtete puhastuse läbi MA GISK hingeravikoolis.
Teie läbi viidud sotsiaalsete oskuste grupitöödes oli hea näha, kuidas toimus grupi kohanemine, kujunes edasine grupidünaamika, mis mõju avaldas sotsiaalsete oskuste õpe, mis aitasid meil endil ennast läbi luubi näha selles töös ja ka klientide vajadusi paremini mõista ning neid aidata. Meie omavaheline suhtlemine peale igat grupitööd oli väga otsekohene ja konstruktiivne kriitika ning enda analüüs omal kohal, et igal järgneval korral aina paremini ja oskuslikumalt toime tulla. Inimestega töötades tuleb palju loovust kasutada ja seda ka nende kolme kuu jooksul näha ja kogeda saime. Sotsiaalseid oskusi kasutame oma igapäevaelus kogu aeg ja mida rohkem me neid treenime ja lihvime, seda paremad suhted on meil omavahel meeskondades, grupitöödes ja töökohtadel.
Aitäh Marya Angletorium teraapiakodu arendusjuht Ingliterapeut Marya! Aitäh meeskonnale! Armastusega, MA GISK õppurliige Magdalena Kalev
Magdalena Kalev , 3. juuli 2025
Armsad! Suur tänu, selle õpetliku ja sisuka blogiloo eest! Jah, nagu ka armas Ariel välja tõi meie kooli arusaama, et üksinda ei tee keegi midagi ära. Siine blogilugu on just hea näide ja eeskuju, kui palju saab teisi ja ka ennast aidata läbi ühishoolekande, kus oluline osa on ka keha, hing ja vaimu tasandil suhtlemisel ning südamearmastusega mõistmisel ja hoidmisel. Kõik siin pildiliselt või videona välja toodud tegevused olid tõesti huvitavad ja loomingulised, millega saab mõjutada enda iseloomu ja tahte kasvu, et oma eluga võimalikult hästi toime tulla ja ka teisi märgata enda ümber ning vajadusel abistada. Tänan selle väga vajaliku tehtud töö eest MA GISK hingeravikooli arendusjuhti armsat Ingliterapeut Maryat ja kogu kooli tuumikmeeskonda! Eriline tänu erivajadusega inimestele, kes selles sotsiaalsete oskuste sõprusringi töötubades osalesid. Armastusega, MA GISK õppurliige Rafaela Kristerson Rafaela Kristerson, 1. juuli 2025
Armsad! Aitäh! Olles osaline armsa Ingliterapeut Marya poolt läbi viidavates sotsiaalsete oskuste grupitöödes, sain nendes juurde hulgaliselt kogemusi ja oskusi ka enda tulevasteks toimuvateks töötubadeks. Sotsiaalseid oskusi hakatakse juba maast madalast arendama ning igal inimesel on oma arengutee ja -anded, millega edasi töötades jõutakse ka paremale arusaamisele iseendast. Mõistes ennast võime ka teisi paremini mõista ning pakkuda vajadusel toeks oma abikäe. Olen tänulik saadud kogemuste eest, mida oskan nüüdsest paremini ka eraelus ja töökeskkonnas kasutada!
Armastusega, MA GISK õppurliige Ariel Raudsepp
Ariel Raudsepp, 29. juuni 2025
Armsad! Aitäh! Olen peale selle postituse valmimist, ka armsate kaaslaste tagasisidede põhjal veel ka sotsiaalsete oskuste osas edasi mõtelnud. Et selle puhul on kahes suunas areng, ühest küljest väga oluline enesetunnetamine ja ise stressi ja keeruliste olukordadega hakkamasaamine, teisalt, tegelikult eelmiselt pinnalt üldse võimalik olev heade suhete loomine teistega, teiste mõistmine ja ka mõjutamine, mis on mõistagi väga oluline meil ka teenuste pakkujaina. Ikka aina tekivad paralleelid siin hingeravikoolis toimuva treeninguga, kus nii just toimubki, mida ka armas Magdalena enda tagasisides kirjeldas, näiteks see armsate treenerite poolt peegeldamine, tuues välja õppurite nii positiivsed kui ka parandamist vajavad omadused, mis võimaldab endast adekvaatsema pildi saada ja endas midagi muuta. Kriitikat antakse ka otse. Teine kokkukõla selle viimatise sotsiaalringi tegevuse ja meie enda treeningu vahel on see kogemus, kuidas eriti varasemal intensiivsel puhastusperioodil toimus protsess, et kui keegi mingil teemal näiteks valu välja kirjutas, siis kutsus see kelleski teises tihtipeale samuti avanemise esile, millele armsad treenerid siis said omakorda selgituse anda. Mõtlen ka seda, kuidas oleks vajalik sotsiaalseid oskusi selliselt, õige enesetunnetuse suunamisest alustades hakata õpetama juba lastest peale ja kui suurt pädevust see täiskasvanutelt nõuab, eelkõige nende endi sotsiaalsete oskuste pagasit. Olen lugenud ka ütlust, et sotsiaalsed oskused on 1 kohanemise ja arenemise pidepunkte. Võimet kohaneda ja areneda elus ette tulevatest raskustest hoolimata saame tõesti arendada kogu elu. Meie oma treenituse pinnalt saame aidata selles ka teisi.
Armastusega, MA GISK õppurliige Hypatia Hübner
Hypatia Hübner, 29. juuni 2025
Armsad angletoriumi meeskonna liikmed! Aitäh selle kokkuvõtliku blogipostituse eest! Hea oli lugeda seda, kuidas te seda protsessi mõistsite ning kõike ka hingeravikoolis saadud treeninguga seostasite. Sotsiaalsed oskused on väga olulised, et igapäevases elus toime tulla ning õnneks on need midagi, mida saab alati paremaks muuta ükskõik, milline on inimese iseloom või suutlikkus toime tulla. Seda näitas kindlasti ka sotsiaalsete oskuste grupitöö, mis 3 kuud angletoriumis armsa Ingliterapeut Marya juhtimisel ja teie toel toimuda sai. Mida enam inimesi kogeb omavahelist hingestatud suhtlemist ja kokkuhoidu, seda parem. Palju õnne ka järgmisele tasemele jõudmise puhul! Armastusega, MA GISK õppurliige Juno Mandre Juno Mandre, 28. juuni 2025

Lisa kommentaar

Email again: